HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalİyilik Notları Adak, Akika ve Şükür Kurbanı Nedir?

Adak, Akika ve Şükür Kurbanı Nedir?

Kurban kesimlerinin de farklı zamanlarda yapılan türleri vardır. Bunlar Adak Akika ve Şükür Kurbanıdır. Adak Akika ve Şükür Kurbanı Nedir, Açıklayalım.

İlgili Projeye Git
Yurtdışı Adak, Akika, Şükür Kurbanı

Adak, Akika ve Şükür Kurbanı Nedir?

 

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/yurt-disi-adak-akika-sukur-kurbani_300/

 

Belirli zamanlarda düzenli olarak Adak, Akika ve Şükür kurbanlarınızın kesimlerini yaparak, yardıma muhtaç insanlara dağıtımlarını gerçekleştiriliyoruz. Bağışladığınız Adak, Akika ve Şükür kurbanları ile yüzlerce kilometre uzakta bulunan yoksul ve yardıma muhtaç durumda olan insanların sofralarını bereketlendirerek onları yalnız bırakmıyoruz.

 

Eğer kişi adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Kesilecek olan bu kurbanın etinden adak sahibi ile bakmakla yükümlü bulunduğu kimseler istifade edemeyecek, dolayısıyla kurbanın tamamının dağıtılması gerekecektir. Eğer kendisi yemek ister veya aileden birisine yedirmek isterse, yenilen etin rayiç bedelini yoksullara vermek zorundadır.

 

Akika, yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana verilen isimdir. Akika kurbanı kesmek müstehaptır. Akîka kurbanı olarak kesilecek hayvanda aranan şartlar diğer kurbanlarla aynıdır. Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden ergenlik çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Akika kurbanının etinden ve derisinden kurban sahibi dahil herkes yararlanabilir.

 

Şükür kurbanı Temettü ve kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi birlikte ifa ettikleri için kestikleri kurbana verilen isimdir. Kişinin, istediği bir amaca ulaşması sebebiyle de şükür kurbanı kesebilir. Bu kurbanların etinden sahipleri istifade edebilir.

 

Sizler de kurban bağışı yaparak yoksullukla boğuşan kardeşlerimize yardımcı olabilirsiniz. Dünya üzerinden yardıma muhtaç birçok insan bulunmakta ve yardımlarınızı beklemektedir. Yapılan her yardım yoksul biri için mutluluk demektir. Sizler de bu mutluluğa ortak olabilirsiniz. Hayatın çok daha zor olduğu yerleşim yerlerinde yaşanılan bu zorlu yaşam şartlarında yoksul insanlara yardım etmek hem yardım eden için hem de yardım alan kişi için oldukça sevinçli bir durum olacaktır. Yardımları ulaştırmak için birçok gönüllü ve görevli çalışma arkadaşlarımız bulunmaktadır. Gönüllü arkadaşlarımız arttıkça daha çok imkan elde edip daha fazla kişiye ulaşabiliyoruz. Sizin de bağışlarınızla yoksul insanlar için yardıma koşuyoruz.

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.