Fitre 2020 Ne Kadar? | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalİyilik Notları Fitre 2020 Ne Kadar?

Fitre 2020 Ne Kadar?

Ramazan ayı içerisinde verilen fitre 2020 ne kadar oldu sorusunun yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından resmen açıklandı.

Her yıl Ramazan ayı içerisinde şartlara uyan kişiler tarafından fitre verilmektedir. Bu fitre, ibadetin bir parçası olduğu gibi toplum içerisindeki dayanışmayı ve yardımlaşmayı da pekiştirmektedir. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından fitre için bir miktar belirlenirken 2020 yılındaki fitre de yapılan açıklamalar sonucunda netlik kazanmış durumda.

 

Diyanet’e Göre Fitre 2020 ne kadar?

2020 yılı Ramazan ayından 2021 yılındaki Ramazan ayı başlangıcına kadar fitre, 27 TL olarak belirlendi. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan toplantı sonucunda açıklanan bu rakam ile birlikte 2020 yılında geçerli olacak fitre miktarı da kesinlik kazanmış oldu. Fitre miktarının belirlenmesi konusunda Türkiye’deki yaşam şartları ve asgari ücretin göz önünde bulundurulduğu ifade edilirken, 1 günlük yiyecek ihtiyacının karşılığının 27 TL olarak belirlendiği belirtildi.

Kişiler çocukları gibi ailesindeki kişiler için de (ergenlik çağını geçmiş çocuklar) fitre vermek durumundadır. Birinci dereceden akrabalara fitre verilemeyeceği gibi fakir olmak şartı ile geline, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa fitre verilir. Fitre verilmesinde en önemli kriterlerden birisi kişilerin yardıma muhtaç olmamasıdır. Bununla birlikte kişilerin 80.18 gr. altın veya bu değerdeki mala sahip olma şartı da bulunmaktadır. Fitre ödemelerinde genel görüş bayram günü tan yeri ağırana kadardır. Bu farklı mezheplere göre değişiklik gösterebilse de kişilerin genel olarak bayram gününe kadar fitresini vermesi uygun görülür. Bu sayede fitre alan kişilerin de bayrama hazırlanması, bu çok önemli güne idrak etmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi mümkün olacaktır.

 

Önceki Yıllara göre Fitre 2020’de Ne Kadar Artış Gösterdi?

Yıllara göre fitre oranlarında ciddi bir yükseliş görülürken 2011 yılında 7,5 TL olarak açıklanan fitre bağışı, her yıl sırasıyla 8,5 TL, 9,5 TL, 10 TL, 11,5 TL, 15 TL, 16 TL, 19 TL, 23 TL olarak belirlenmişti. 2020 fitre miktarının açıklanması ile birlikte fitre miktarının bir önceki yıla göre 4 TL arttırıldı.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.