HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalİyilik Notları Kuran-ı Kerim kaç sayfa?

Kuran-ı Kerim kaç sayfa?

Kuran-ı Kerim kaç sayfa?

Kur'an-ı Kerim kutsal bir kitaptır ve bu nedenle de hiçbir harfinin dahi değiştirilmesi söz konusu olmamaktadır Bu nedenle Kur'an-ı Kerim'in kaç sayfadan, kaç ayetten ve kaç sureden oluştuğu Kur'an-ı Kerim'in indirilmesinin tamamlanması ile birlikte netlik kazanmış ve günümüze kadarki süreç içerisinde de hiçbir değişiklik yaşamamıştır. Kur'an-ı Kerim ayetler, sureler ve cüzlerden oluşmaktadır. Bu nedenle Kur'an-ı Kerim'in kaç sayfa olduğu, Kur'an-ı Kerim içerisinde kaç cüz bulunduğu da bellidir.

 

Kur'an-ı Kerim toplamda 604 sayfadan oluşmaktadır. Kur'an-ı Kerim içerisinde 30 cüz vardır. Her cüz 20 sayfadan oluştuğundan dolayı Kur'an-ı Kerim'de 600 sayfalık cüz bulunmaktadır. Ancak Kur'an-ı Kerim'de cüzlerin dışarısında bazı sayfalar da yer almaktadır. 4 fazla sayfa için ise ilk sayfalarda girişlere son sayfalarda ise İhlas, Felak ve Nas surelerine yer verilir. Bu eklemeler ile birlikte Kur'an-ı Kerim toplamda 604 sayfa olarak hazırlanır. 

 

Cüz ne demek?

Kur'an-ı Kerim'de cüz olarak tanımlanan kavramın anlamı bölüm, parça ve kısım olmaktadır. Arapçadan Türkçeye geçmiş olan ve Kur'an-ı Kerim ile özdeşleşen bu kavram, Kur'an-ı Kerim'in bölümlerini ifade etmektedir. Kur'an-ı Kerim'de 30 cüz olduğu gibi her bir cüzün 20 sayfadan oluştuğu unutulmamalıdır.

 

Kuran-ı Kerim kaç cüz? 

Kur'an-ı Kerim'in 30 cüz olduğu ve her bir cüzün 20 sayfanın hazırlandığı bilinirken bu cüzlerin içerisinde 114 sure ve 6666 ayet yer almaktadır. Kur'an-ı Kerim ana bölümlere ayrıldığından dolayı cüzlere göre bu ayrım yapılmış ve Kur'an-ı Kerim'i okuyacak kişilerin de kolay bir şekilde kutsal kitabı takip etmesi sağlanmıştır.

 

Kutsal kitabı okuyacak kişilerin bu sıralamayı takip etmesi önemlidir. Özel bir dua ya da sure okunmak istenmiyorsa Kur'an-ı Kerim en baştan başlanarak sonuna kadar okunmalı ve bu şekilde tamamlanmalıdır. Kur'an-ı Kerim'in rastgele bir şekilde okunması, sayfaların atlanması dini açıdan uygun değildir. Kur'an-ı Kerim'de özellikle cüzler için özel ayrımlar yapılarak bölüm farkları belirtilmektedir. Böylece kişiler kitabı okurken ayetleri, sureleri ve cüzleri kolay bir şekilde ayırt edebilir. Kitabın okunması sırasında anlamlı bir okuma yapılmalı ve dinin daha yakından tanıması amaçlanmalıdır. 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.