HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalİyilik Notları Kurban Bağışı

Kurban Bağışı

 Her yıl kurban bayramı kapsamında milyonlarca vatandaş kurban kesimi gerçekleştirdiği gibi kurban bağışı da gerçekleştiriyorlar. Bu yılda kurban bağışına yönelik yeni fiyat bilgileri ve detaylar belli oldu. Kurban bayramına az bir zaman kala kurbanlık koç küçükbaş yada büyükbaş hayvanlar hisse olarak gerçekleştiriliyor. İDDEF kurban bağışı fiyatları 2022 yılı için belirlenenlere göre küçükbaş için 1400 TL, büyükbaş için ise hisse fiyatı 1200 TL olarak belirlendiğini görüyoruz. Her kurumun kurban bağışı fiyatları farklılık gösterirken, bu yıl da hem yurtiçi hem de yurtdışı kurban bağış fiyatları belli oldu. Vekalet yolu ile gerçekleştirilen kurban kesim bedeli, Mehmetçik Vakfı, Diyanet ve Kızılay tarafından da açıklandı.

 

Kurban bağış fiyatları ve detayları

Kızılay’ın her yıl alışılan vekalet yolu ile kurban kesim kampanyasında Türkiye dahil 22 ülkede toplam 142 bin hisselik kurban kesimi hedefleniyor. Kurban kesim bedeli yurtiçi için 2475 TL ve yurtdışı için ise 1475 TL olarak belirlendiğini görüyoruz.  Yurt dışında yaşayıp, Türkiye için vekalet vermek isteyenler ise 175 USD yada 165 Euro ödeyerek hisselik vekaletlerini Kızılay’a verebilecekler. Bu sayede hayırseverler kızılay aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olacaklar.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik vakfı için vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri de belli oldu. Yurt içinde 2350 TL ve yurtdışı için ise 150 dolar ve 145 avro olarak belirlendiğini görüyoruz. Yapılan açıklamaya göre şehit ve gazi ailelerine yapılan yardımlar kapsamında 1995 yılından beri vekaleten kurban kesim hizmeti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan hükümlere uygun olarak gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

 

Kurban bağışı caiz mi?

Temel amaç ihtiyaç karşılamasıdır. Bu kapsamda yoksul ve ihtiyaç sahibi insanlara kurban bağışlarınızın erişmesi için kurumlara vekalet verebilmeniz mümkündür. Bu noktadaki tek şart, söz konusu kurumların usule uygun olarak kesim gerçekleştirmesidir.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.