HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalİyilik Notları Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık fiyatları

2022 yılında artan maliyetler ile birlikte kurbanlık fiyatları da yükselişe geçti. Artan fiyatlar sonrasında 2022 yılı Kurban Bayramı öncesinde kurban kesmek isteyenler, kurbanlık fiyatları için araştırmalara başladı.

 

2022’de kurbanlık fiyatları kaç para?

Kurban Bayramı’nda kurban fiyatlarının belirlenmesinde piyasa koşulları hakim oluyor. 2022 yılı itibariyle artışa geçen et fiyatları nedeniyle kurbanlık fiyatları da yükselmiş durumda. Her yıl bayram öncesinde Türkiye Ziraat Odaları (TZOB) tarafından fiyatlar açıklansa da bölge bölge farklılıklar yaşanabiliyor. Ayrıca vekalet ile kurban kesen dernek ve kuruluşlar da kurbanlık fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip. Küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere 2 farklı hayvan türüne göre belirlenen fiyatlarda, 2022 şartları da belli olmaya başladı.

 

2022 yılında kurban kesmek isteyenlerin küçükbaş kurbanlıklar için ortalama 4 bin TL gibi bir bedeli karşılaması gerekecek. Hayvan kilo fiyatları 70 lira ile 100 lira arasında değişirken, büyükbaş hayvanlarda fiyatlar çok daha yükselmiş durumda. Zira büyükbaş kurbanlık fiyatlarında makas 20 bin lira ile 25 bin lira arasında değişkenlik gösteriyor.

 

2021 yılına göre artış kaydeden fiyatların 2022 yılındaki fiyatlarıyla karşılaştırılması ise aradaki farkı net olarak ortaya koyuyor. Zira 2021 yılında büyükbaş hayvan kilo fiyatı 35 TL’den olurken küçükbaş hayvan fiyatı ise 800 lira ile 1500 lira arasında değişiklik gösteriyordu.

 

Vekalet kurbanlık fiyatları ne kadar?

Vekalet ile kurban kesmek isteyenler için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından resmi açıklama yapılmış durumda. 2022 vekalet kurbanlık fiyatları yurt içi ve yurt dışı olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Yurt içi bedeli 2 bin 250 lira olurken, yurt dışı için 1800 lira olarak belirleme yapıldı. Bu kapsamda, kurbanını kendi kesmek yerine vekalet ile kesmek isteyenlerin belirlenen ücretleri ödeyerek ibadetini yerine getirme imkanına sahip olabilecek. 2022 yılında belirlenen fiyatlarda, 2021 yılına göre yükseliş hakim durumda. 2021 yılında 1125 lira yurt içi 925 lira ise yurt dışı bedeli olarak belirlenmişti.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.