Oruç Tutmanın Faydaları | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalİyilik Notları Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç Tutmanın Faydaları

 

Yüce Rabbimizin bizlere sunmuş olduğu nimetlerden biri olan oruç ibadeti bizleri aç ve susuz bırakan bir şeyden ibaret değildir. Aksine birçok yönüyle oruç hem maddi hem de manevi anlamda bizlere faydalar sağlar.

 

Oruç, bize sabrı öğretir. Kişi, iradesine sahip ve nefsine hakim olmayı sabırla elde eder. Oruç, bu anlamda nefsi dizginleyerek iradenin güçlenmesine vesile olur. Bu konuda peygamber efendimiz bir hadisinde “Oruç sabrın yarısıdır. Sabır ise imanın yarısı…” şeklinde buyurmuştur.

 

Oruç, insana şükrü öğretir. Verilen nimetlerin kadrini ve kıymetini daha iyi anlaşılmasına vesile olur. Oruç, insanı her türlü hastalıklardan uzak tutan maddi ve manevi bir tedavi biçimidir. Bu yüzden Allah Resulü şöyle buyurur: “Oruç tutun, sıhhat(sağlık) bulun.”

 

Oruç, kılınan teravihler, okunan Kur’an-ı Kerim’ler, iftarı ve sahuru ile insanın hayatına disiplin katmasını sağlar. 

 

Sağlık Açısından Orucun Faydaları

 

Orucun sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Doç. Dr. Mahroof Athambawa oruç tutmanın sağlığa faydası hakkında, beslenme düzenimizin, neyi ne zaman tüketmemiz konusunda bize odak oluşturmaya yardımcı olduğundan sağlığa faydalı olduğunu dile getirmiştir.

 

Oruçluyken gün içinde bir şeyler yiyip içmek gibi bir durum söz konusu olmadığı için eğer ki iftar ve sahur vakitlerinde de ölçülü beslenildiği taktirde mide ve bağırsaklar dinlenme fırsatı bulmuş olur.

 

Sindirim sisteminin dinlenmesi sonucu aslında tüm vücudumuz da bu durumdan nasibini alır. Karaciğer ve böbreklerdeki toksin maddelerin temizlenmesi sonucu ciltte bulunan aknelerin azalmasına yardımcı olmuş olur.

 

Oruçluyken bir takım fiziksel isteklerden uzak kalırız. Dolayısıyla da beynimiz yaptığımız işlere daha çok odaklanma fırsatı bulur. Gereksiz aktivite ve durumlardan uzaklaşan beynimiz algılama ve öğrenmeye daha çok odaklanmış olur. Bu ise zihin sağlığına uzun vadede çok faydalıdır.

 

Oruç ibadetinin faydaları saymakla bitmez. Oruç nimetinden en iyi şekilde istifade etmek ümidiyle, Rabbim tutacağımız oruçları kabul eylesin.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.