Ramazan Ayının Fazileti | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalİyilik Notları Ramazan Ayının Fazileti

Ramazan Ayının Fazileti

Ramazan Ayının Fazileti

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını ve etkileri sürerken diğer yanda Ramazan ayına kavuşmanın buruk sevinci içerisindeyiz. Ramazan ayı; Hicri takvimde mukaddes olan üç ayların sonuncusu, Recep ve Şaban aylarından sonra gelen, sağlığı elverişli kişilerin oruç tutmakla mükellef olduğu aydır.

 

Tutulan oruçlarla bedenen sıhhate kavuşacağımız, vereceğimiz zekatlar ve sadakalarla malımızın temizliğe erişeceği, şeytanların bağlanıp kullara yaklaşamayacağı, nefis terbiyesiyle huzuru ilahiye yakaracağımız mübarek bir aydır.

 

Ramazan, ilahi buyrukların altında kendimizi sorguya çekip, kalplerimizi ve düşünce dünyamızı kötülüklerden kurtarmaya çalışacağımız ve daha iyi birer kul, salih birer insan olmaya çalışacağımız mübarek bir aydır.

 

Ramazan Bereket Ayıdır

 

Ramazan, hayır ve bereket ayıdır. Günahlardan arınıp, dua ve niyazla günahlardan arınma ve cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Ramazan gönüllerin Allah sevgisiyle dolup taşma ayıdır. Öyle ki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) bir hadisi şerifinde Ramazan ayı için şöyle buyurmuştur. “Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennem azabından kurtuluştur.”

 

Ramazan ayının on iki ay içerisinde çok özel bir yeri bulunmaktadır. Ramazan; kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, Allah-u Teala’nın izni ile meleklerin yeryüzünü şereflendirdiği, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni de içinde barındıran, 11 ayın sultanıdır.

 

Ramazan, anlayış ayıdır. Açlığın verdiği sıkıntıyla fakirlerin ne durumda olduğunu anlamamıza vesile olmaktadır. Bu anlayışla da Ramazan, etrafımızda bulunan yoksul kimselere, darda olanlara, biçare düşenlere yardım etmemiz gerektiğini en iyi anladığımız zamanlardır.

 

Ramazan ayı; oruç ibadetiyle birlikte nefsimizin isteklerini dizginlediğimiz, sabrı cemil (sabırların en güzeli) ile tüm benliğimizi donattığımız maddi ve manevi bakım ayıdır. Bir başka hadisi şerifinde peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur. “Dünya ahiretin tarlasıdır.” Bu hadisi şerif ışığında ahiretin tarlası olan dünyada en güzel mahsulleri ise Ramazan ayında elde ederiz. Ramazan ayında yapılan bütün iyi amellerin mükafatı iki kattır. Ramazan ayını ahirete bolca mahsul göndereceğimiz bir fırsat olarak değerlendirmek gerekir.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.