1001 Çocuk 1001 Dilek | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaProjeler 1001 Çocuk 1001 Dilek

1001 Çocuk 1001 Dilek

TL
Hızlı Bağış Yap

Derneğimizin 2003'ten beri 18 yıldır uyguladığı ve çocuk yüreklerine dokunan bir projedir 1001 Çocuk 1001 Dilek.

Anadolu'nun en ücra köylerine kadar ulaştı mektuplarımız ve sorduk yavrularımıza "hayalin nedir, ne olmayı istersin, seni ne yapmak mutlu eder ve ne istersin bizlerden" diye.

 

Onlar kendi küçük elleri kocaman yürekleriyle yazdılar mektupları ve bize gönderdiler. Kimi oyuncak istedi kimi top, kimi deniz görmek istedi kimi uçağa binmek... kimi ise inek istedi. Evet bir inek!

 

"Annem ve babam çiftçilikle uğraşıyor ve biz geçimimizi süt satarak sağlıyoruz. Alıp satmak yerine bir ineğimiz olsa kendi ineklerimizin sütünü satabilsek keşke." diye yazdı bize "Umut". Mektubu okuyanlar önce gülümsediler, sonra göz yaşlarına hakim olamayıp bu dileğin peşine düştüler. Ve bir "Çare" amca çıkageldi, mektubu okudu ve çok duygulandı. Umut'a bir değil iki inek birden hediye etti hayırsever amca. Tek bir şartı vardı onun, "beni asla bilmeyecek ve tanımadan sevecek beni..."

 

Bu ve buna benzer binlerce dilekten binlerce hediye ulaştı 17 yılda çocuklarımıza.

 

Şimdi projemizin 18. yılında yeni hikayeler yazmak için yola çıkıyoruz. Ülkemizdeki muhacir çocuklarımızın ve gönül coğrafyamızdaki yetim yavrularımızın dilekleri gerçek olacak bu yıl desteklerinizle, inşallah.

 

Savaşların, yoksullukların belini kırdığı aileler, sığınacak bir limandır diye ülkemize geliyorlar. Onlar bize emanet, hele de çocukları... Ümmetin çocukları bizim çocuklarımızdır, rengi, dili, ülkesi farketmez. Suriyeli Hassan'ın, Filistinli Sara'nın, Doğu Türkistanlı Muhammed'in, Iraklı Zeyneb'in bizim yavrularımızdan ne farkı var? Onlar evlerini, yurtlarını, okullarını bırakıp buraya geliyorlar amaçları sadece "hayatta kalmak." 

 

Bir de gönül coğrafyamız var ki sınırları Bosna'dan Türkistan'a, Güney Afrika'dan Kırım'a, Orta Doğu'ya uzanıyor. Bu uçsuz bucaksız coğrafyanın içindeki kara, beyaz, sarı, Arap, Kürt, Türk, Afrikalı, Berberi, Habeş, Farisi, Afgan... milyonlarca insanı "kardeş" bellemişiz. Tarih bize bu coğrafyanın abiliğini vermiş, onlar bizleri eskiden olduğu bu gün de hami, abi, hayırlı bir millet olarak biliyor, tanıyor...

 

17 yılda sevindirdiğimiz onbinlerce çocuğumuzun içine bu yıl da ülkemizdeki muhacir yavrular ve gönül coğrafyamızdaki yetim çocuklarımız girecek. Doğu Türkistan'dan Irak'a, Benin'den Filistin'e, Suriye'den Burkina Faso'ya kadar onlarca ülkeden bizlere ulaşan çocuklarımızın dilekleri bağışlarınızla gerçek olacak. Haydi hepbirlikte ümmetin yavrularını sevindirelim. 

 

Çocuklar oldukça hayaller de olacak ve hayaller varsa Deniz Feneri de var olacak...

 

Buradan dilekleri görebilir, istediğiniz dileği gerçekleştirebilirsiniz.

 

SMS ile yardım yapmak için 1001 ÇOCUK yazıp, 5560’a gönderin 10 TL bağışta bulunun.

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.