Arakanlı Kardeşlerimize Yardım | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaProjeler Arakanlı Kardeşlerimize Yardım

Arakanlı Kardeşlerimize Yardım

TL
Hızlı Bağış Yap

Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Kutupalong Mülteci kampında çıkan yangında yüzlerce ev yandı.

Arakanlı mülteci kamplarında büyük yangın

 

Kampanyamızda;

1 Kumanya Bedeli 200 TL

Kıyafet Yardımları için 250 TL

Sıcak Yemek Yardımları için 35 TL bağış yaparak destek olabilirsiniz.

 

SMS ile yardım yapmak için ARAKAN yazıp, 5560’a gönderin 10 TL bağışta bulunun.

 

Binlerce çadır ve barınak kül oldu. Hayatını kaybeden ve kendilerinden haber alınamayan Arakanlılar var.

Deniz Feneri bölgeye ekip gönderiyor. Her şeye ihtiyacı olan kardeşlerimiz için öncelikle gıda, giyim ve barınma başta olmak üzere çeşitli yardımlar dağıtacağız.

 

Budist zulmü sebebiyle öz vatanlarını terk etmek zorunda kalan Arakanlılar Bangladeş’teki mülteci kamplarında hayata tutunmaya çalışıyorlar. Deniz Feneri olarak 2006 yılından bu yana yardımlarımızla Arakanlı kardeşlerimizin yanındayız. Bağışçılarımızdan derneğimize “Arakanlılar için” notuyla ulaşan şartlı bağışları bin bir zorluk içinde hayata tutunmaya çalışan Arakanlı kardeşlerimize ulaştırmaya devam ediyoruz.

 

Myanmar’da yaşayan Rohingyalı Müslümanların sayısı ile ilgili net rakam bilinmemekle birlikte ülkede bir ila iki milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilmektedir. Diasporada ise 3 milyon Arakanlı Müslüman olduğu tahmin edilmektedir. Arakanlı Müslümanlar kendi ülkelerinde vatandaş olarak kabul edilmiyorlar. Burada yapılan katliamlar ve baskılar nedeni ile yüz binlerce Arakanlı Bangladeş’e sığınmış durumda.

 

BM’ye göre Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

 

Myanmar’daki cunta yönetimi Arakanlı sivil Müslümanlar üzerinde yürüttüğü etnik temizlik hareketinin şiddetini arttırdı. Ölümden kaçan binlerce Arakanlı Bangladeş’te oluşturulan kamplara sığınıyor. Ölülere dahi işkence eden bir zulümden kaçan ve Bangladeş’e ulaşan masum Müslüman sivillerin gıda, su, giysi, temizlik maddesi ve çadır gibi geçici barınma imkanlarına acil ihtiyacı var.

 

Bölgeye yönelik yardımlarına yıllardır hız kesmeden devam eden derneğimiz, Arakan'da yapılan ve hala devam eden binlerce insanın katledildiği zulmün acılarını biraz olsun dindirmek adına yeniden harekete geçti.

 

2012 yılından bu yana Budist mezalimine sahne olan coğrafyada, bu sefer devletin silahlı güçleri (polis, asker ve sahil güvenlik gibi) planlı tedhiş ve eziyet eylemleri gerçekleştiriyor. Son aylarda 400 Arakanlı bu zulmün kurbanı oldu. Yüzlercesinin evi yakıldı ve yıkıldı. Burma hükümetinin silahlı güçleri Arakan’da, -buraya yazmaktan hicap ettiğimiz-, bizi kahreden, insan haysiyetini ayaklar altına alan eylemler gerçekleştiriyor. Son iki ay içinde olaylar özellikle ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alan Maungdaw yöresinde vuku buldu. 30.000 Arakanlı evinden oldu, civar köylerdeki akrabalarının ve diğer Arakanlıların yaşadığı nispeten daha güvenli köylere sığındılar. Evlerini terk etmek zorunda kalan akrabalarına, Müslüman kardeşlerine kucak açan köyler ise çok fakir. Buna rağmen zaten kendilerine zor yeten günlük nafakalarını misafirleri ile paylaşıyorlar.

 

Başta Dünya Arakan Birliği olmak üzere farklı sivil toplum örgütleri ve diğer insani yardım organizasyonlarından gelen haberler, durumun sürdürülebilirliğinin olmadığı yönünde. Bölgenin başta gıda olmak üzere çok acil insani yardıma ihtiyacı var.

 

GÜNCEL HABER 22.03.2021 (https://tr.sputniknews.com/asya/202103221044089191-bangladesteki-rohingya-multeci-kampinda-yangin/)

Bangladeş’in Cox's Bazar bölgesindeki Kutupalong mülteci kampında çıkan yangında yüzlerce çadır yandı. Yetkililer, can kaybı olup olmadığı konusunda açıklama yapmadı.

Cox's Bazar bölgesindeki Kutupalong mülteci kampında, dün öğleden sonra yangın çıktı. Alevler, kısa sürede birbirine bitişik olan çok sayıda çadır ve barınağa sıçradı. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen itfaiye ekipleri, alevlere müdahale ederek uzun uğraşlar sonucu yangını söndürdü. 

 

Budist zulmünden kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı kampta yangın sonucu yüzlerce ev küle döndü.

 

Bangladeş’te mülteci olarak yaşam mücadelesi veren Arakanlı kardeşlerimiz çıkan yangın sonrası çok zor durumdalar. Evleri yok oldu, eşyaları artık yok, acil olarak yiyecek ve giyecek ihtiyaçları var.

 

Zor durumda kalan Arakanlı Müslüman kardeşlerimize yardım etmek için Kumanya Bağışı, Kıyafet Yardımı ve Sıcak Yemek Yardımı yapabilirsiniz.

Myanmar'da, 2012 yılında başlayan Budist zulmü planlı ve sistematik bir soykırıma dönüşerek binlerce masum Rohingyalı Müslüman öldürüldü. Yüzbinlerce kişi ise komşu ülke Bangladeş'e göç etti. 2018 yılının başlarına kadar geçen sürede 1 milyona yakın insan Bangladeş'teki kamplarda çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. 

 
Deniz Feneri Derneği olarak 2017 yılında başlayıp 2018 nisan ayında teslim ettiğimiz 1000 konuta ek olarak mazlum Arakanlı kardeşlerimize gıda desteği de veriyoruz. Bu amaçla "Arakanlı Müslümanlar Yardım Bekliyor" kampanyası ile bir ailenin 1 aylık temel gıda ihtiyacını karşılamak üzere kampanya başlatıyoruz. 
 
 

Arakan Video Yardımları
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.