HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaProjeler Fatma A.

Fatma A.

Hızlı Bağış Yap

Engelli kızının kaza sonucu yaktığı evi için yardıma koşacağız Fatma Abla'ya. 

İnsanın yağmurudur g/özyaşı,

Yüreğini yıkayan!

Ne her gülen mutludur,

Ne de üzgün her ağlayan!

 

 

Hem geçmiş olsun demek hem de  hikaye oluşturacak bilgileri almak için az önce aradım, sosyal inceleme raporu bu sabah Yardım Değerlendirme Komisyonuna düşen Fatma Ablayı.

 

"Kızım" dedi, "kızım yaktı evi" ve sonrasında dakikalarca konuşamadı. Bekledim rahatlamasını ve o kadar belliydi ki o evi yakıp kül eden yangının daha büyüğünün Fatma Annenin yüreğinde hala yandığı. Çok korkmuştu haklı olarak iki evladı için. Ya onlara bir şey olsaydı. Sakinleyip anlatmaya başladığında ilk sözü de bu oldu zaten.

 

"Ev ve eşyalar yandı, kullanılamaz hale geldi ama çok şükür evlatlarıma bir şey olmadı ya!" On gün kadar önce engelli kızının kazayla yaktığı evde kirada oturuyormuş Fatma Abla. Kızının engelli maaşı ve düzenli olarak gittiği temizlik işleriyle geçindirmekte hem anne hem baba olduğu hanesini. Pandemi sürecinde mecburen ara verdiği işinde iyi, çevresinde de sevilen biri. Zaten bize de onun için imece oluşturan komşu ve iş verenleri başvuru yapıp haber etmişler durumu. Kendi aralarında tüm eşyaları üstlenmişler. Çevrelerinden hayır severlerden nakdi destek sağlamışlar.

 

Ev sahibi ile görüşmüşler, zaten o da sahiplenmiş kiracısını. El birliğiyle evin tamir ve tadilatı yapılacak. Elektrik, su, doğal gaz tesisatı yenilenecek, boya badanası yapılacak ve kapı pencereleri de takılınca kaldıkları yerden devam edecekler inşallah hayata ve bir yıl kira da vermeyecekler.

 

Tüm bunlar biraz zaman alacak ama o vakte kadar kalacak yerleri olmadığı için biraz daha az zarar görmüş bir odayı toparlayıp orada yatıp kalkıyorlar.

 

Biz eksik kalan eşya olursa temin edeceğiz. Gıda, giyim, temizlik malzemesi desteğimiz olacak ve inşallah önümüz bayram, bağışçılarımızın emanetleri kurban etlerinden de ulaştıracağız. Ama "siz ne istersiniz, acil olan sorun sıkıntı nedir?" diye sorduğumuzda siz Bir Hayat Kurtar Projesi bağışçıları ile bu çalışmanın neresinde yer alacağımızın cevabını da aldık.

 

"Yaz günü üşür mü insan, biz üşüyoruz geceleri. Belki de korkudan öyle hissediyoruz ama üşüyoruz. Çoğu yandı kapı, pencerelerin olanlarda kapanmıyor!" diyor Fatma Abla. Bayrama yetişir inşallah duasıyla bu kalemi biz üstlendik. Siz yaptırmaya başlayın hem de hiç zaman kaybetmeden dedik…

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.