Havva K.

%17.56
15451 Toplanan
88000 Hedef

Yangın, ateş sadece düştüğü yürekleri yakmadığında söner!

Yersizliği farkına varılan yanılgılar,

En son kurtarılacaklar arasında yangından.

Uyanmak için hakikate siren bekleyenler,

Enkaz söndürme çalışması bitti bitecek,

Yanılgılarında ısrarı baş tacı edenler;

Sükutu aldatmasın; yürek terki diyar etti edecek.

Havva Abla, uzun yıllardır sağlık sorunu yaşayan yatalak annesine bakıyor ve iki kız kardeşiyle birlikte dört kişi yaşıyorlar. Tek gelir annenin engelli maaşı ve Havva hanımın bu vesileyle aldığı evde bakım maaşı. Eve giren ara ara konu komşulardan gelen yardımlar dışında toplam 14.350 Lira. Bir hafta öncesine kadar yorgana göre uzatılıyor ayak ve kıt kanaat da olsa geçiniyorlardı. 3000 Lira kira ödedikleri köhne evlerinde elektrik kontağından çıkan yangından bun ada çok şükür canları dışında hiçbir şey kurtaramadılar.

Şimdi evli ve iki göz odada beş nüfus yaşayan ablaya sığındılar. Bir yandan ev bakıyorlar bir yandan olayda ciddi hırpalanan %85 engelli annelerinin sağlık kontrollerini yaptırıyorlar. Bu satırları sizlere eksiksiz aktarmak, sıkıntı ve isteklerini ilk ağızdan iletiliyor gibi emanet edebilmek için az önce konuştuğumuzda evi sordum ablaya “Ev çok da içinde yaşayanlarda insaf yok” cümlesi ve devamında bu düşüncesinin arkasında yatan aslında bildiğimiz bir çok yardım talep eden kardeşimizden duyduğumuz maddiyat ve fırsatçılığa bağlı sebepler düğümledi boğazımı ki diyemedim bir şey.

“Ortada kaldım kardeşim yatalak hastam var, yaraları arttı ev ev üzerinde olmuyor sağ olsunlar git diyen yok ama onlar zar zor sığıyor bu iki göze. Bütçeme uygun bir ev bulur bulmaz iyi kötü, yıkık dökük, bodrum rutubet demeden tutacağım da en ucuz denilen de önceki ödediğimin iki katı bir de Temmuz kiraların zam ayı diye evlerini bekletenler var. Ve sadece evle de bitmiyor boş evde oturulmaz ya bütün eşyalarım kül oldu. “

Kırk dört yıllık ömrünün merkezinde sabır ve şükür olan Havva Abla ve annesinin bu yeni sınavında da var mutlaka bir hayır. Bölgeden gönüllülerimiz ve kurumlarla temas kurduk ve yine inşallah sonu hayır ve bol dualı bir imece başlattık İlk etapta zorunlu olacak eşyaların temini ile ailenin bir yıllık fatura vb ihtiyaçlarını sizler adına aldık kabul ettik.

Bayramda inşallah engelli Hayriye Ablamızı yeni evinde ziyaret edecek sevenleri ve bize tüm samimiyetiyle içini döken “Yangın, ateş sadece düştüğü yürekleri yakmadığında söner!” gerçeğini hatırlatan Havva Ablamızın üzerinden bir nebze de olsa yük kalkacak.

Tutalım bir ucundan birlikte zor kolay, feryadı herkes duyar için için yanan yüreğin inleyişini hissetmekte olay.

Toplam