HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaProjeler Hüseyn J.

Hüseyn J.

Hızlı Bağış Yap

Hüseyin’in ameliyatı için 3000 TL’ye, memleketine dönmesi için de 1000 TL yol parasına ihtiyacı var

Hüseyin J. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den İstanbul’a çalışmak için gelmiş 26 yaşında bir genç. Hüseyin’in dedesi Türkiye’de tanınan bir isim. Onun dedesi bundan 13 yıl önce İstanbul’a getirip misafir ettiğimiz Nevruz Dede.

Nevruz Dede (asıl adı Ahmet) 8 yaşında bir çocukken annesi vefat etmiş. Babası Osmanlı ordusunda Nuri Paşa’nın komutasında bir subay. Nuri Paşa ve askerleri Kafkas cephesine gidiyor. Subay babası küçük Ahmet’i yanında götürüp Bakü’de bir yetimhaneye yerleştiriyor. Asıl adı Ahmet olan çocuğu Nevruz olarak kaydettiriyor. Sonrasında o artık hayatına Nevruz ismiyle devam ediyor. O çocuk zamanla büyüyor. Azerbaycan’da evlenip yuva kuruyor.

Nevruz Dede 99 yaşına ulaştığında iki torunu ve gelini ile baş başa kalmış. Zira oğlu vefat etmiş.

2005 yılında Deniz Feneri ekibi Karabağ’dan kaçıp Bakü’de tren vagonlarında hayatını devam ettirmeye çalışan savaş mağdurlarına yardım için gittiğinde Nevruz Dede ile tanışmıştı. Program ekibi dedenin evinde çekim yapmıştı. Gözü yaşlı Nevruz Dede, Türkiye ve İstanbul hasretiyle yanıp tutuşuyordu. Çünkü 8 yaşında ayrıldığı İstanbul’a tekrar gitme fırsatı bulamamıştı. Derneğimiz Nevruz dedeyi İstanbul’a gelini Akife Hanımla birlikte getirerek misafir etti. Dede İstanbul’a indiğinde şükür secdesine kapandı. İstanbul’da hasret giderdi. Doğup bir süre yaşadığı Eyüp semtini gezdi. Eyüp Sultan Camiinde namaz kıldı. Eba Eyyüp el Ensari r.a hazretlerinin türbesini ziyaret etti. Azerbaycan’a döndükten birkaç ay sonra da vefat etti. Dede’nin İstanbul’u görme hayali gerçekleştirilmişti. Deniz Feneri idarecilerine vefat haberini veren gelini Akife Hanım, “Dede Deniz Feneri ailesine çok dua etti. Helallik diledi. Siz onun ahir ömründe bir hayalini gerçekleştirdiniz, gözleri açık gitmedi” dedi.

 

Hüseyin Caferoğlu Nevruz Dedenin torunu. Bir süre önce önce çalışmak için İstanbul’a gelmiş. Ne iş bulsa çalışmış. Kısa bir süre önce sağ el orta parmağı kırılmış. Ameliyat olması gerekiyor. Sosyal güvencesi yok. Kendi imkanlarıyla tedavi olamıyor. Hüseyin’in ameliyatı için 3000 TL’ye, memleketine dönmesi için de yol parasına ihtiyacı var.

 

Dedenin yadigarı Hüseyin için 4000 TL’lik bir desteğe ne dersiniz.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.