İdlib'e Destek

Çoklu Bağış Yap

İdlibli kardeşlerimize briket ev, çadır, gıda kolisi, battaniye, çizme ve mont gibi acil insani yardım malzemeleri ulaştırıyoruz.

İdlib'de Neler Oluyor?

İdlib, Hatay ilimize çok yakın bir konumda olup, 2018 yılından itibaren Suriye rejim güçleri ile Rusya tarafından yoğun bombardımana maruz kalmıştır. Esed Rejimi kendine muhalif tüm bölgelerde olduğu gibi İdlib'de de kitlesel yok etme politikası uygulamıştır. Yaşam alanları, eğitim kurumları, ibadethaneler, pazar yerleri siviller hiç dikkate alınmaksınız bombalanmış, binlerce masum insan ya yok edilmiş ya da evlerini, yurtlarını terk etmeye zorlanmıştır. İdlibli masum insanlar da en yakın ülke olan Türkiye'ye sığınmak için akın akın sınıra doğru gelmiştir.

İdlib'de ölen Müslüman kardeşimizdir, insanlıktır.

Deniz Feneri İdlib’e yardım için neler yapıyor?

Savaşla beraber nüfusu 4 milyona yaklaşan İdlib, ağırlıklı olarak Sünni Müslümanların yaşadığı bir yerdir. Rejimin kendine düşman olarak gördüğü kendi halkını acımasızca bombalamakta maalesef olan yine masum insanlara olmaktadır. İdlib'de şu ana kadar evlerini terk edenlerin sayısı 1 milyondan fazladır.

Deniz Feneri Derneği olarak İdlib’e bağış olarak BRİKET EV, ÇADIR, GIDA KOLİSİ, BATTANİYE, ÇİZME-ÇORAP ve MONTgibi acil insani yardım ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. İlk etapta 200 adet 24 m2 iki göz, üstü beton briket evlerimizi yaptık ve aileleri yerleştirdik.

400 adetlik 39 m2 iki oda evlerimiz için de çalışmalarımız devam ediyor. Yakında ikinci etap evlerimiz de bitecek ve kardeşlerimize teslim edeceğiz.

Üçüncü etap konutların inşaatına çok yakında başlıyoruz. 500 adet yapılacak konutlar betonarme olacak ve 39 m2 büyüklüğünde inşa edilecek. 2 oda ve her evin içinde WC+lavabosu olacak. Ayrıca bir mutfak tezgahının olacağı evlerimizde bağımsız küçük bir de avlu yer alacak.

19.000 TL bağış yaparak siz de bir ev yapımına destek olabilirsiniz. Çadır için 2.500 TL, gıda kolisi için 700 TL, mont için 50 TL, pantolon için 50 TL ve battaniye için de 50 TL bağış yapabilir, İdlibli masumları zor şartlarda sevindirebilirsiniz.

Aynı zamanda evler ve çadırlar içinde kalan kardeşlerimiz için uyku tulumları tedarik ediyoruz. Bebek, çocuk ve yetişkin boylardaki tulumların fiyatı 75, 125 ve 175 TL'dir.

Suriye Savaşı

2011’de Esed rejiminin katliamlarıyla başlayan iç çatışmaların yayılması ve yoğunlaşmasıyla 600 bin insanın hayatını kaybettiği Suriye’deki savaş, eşi görülmemiş bir insani krize sebeb oldu. BM verilerine göre 6.1 milyon insan yaşadığı toprakları terkedip Suriye içinde başka bölgelere göç etti. 4.8 milyon insan ise başka ülkelere sığındı.

Hali hazırda1 milyon kişi, katliamların devam ettiği bölgelerde yaşıyor ve bu insanların hiç bir temel yaşam desteği bulunmuyor. Hapishanelerdeki işkence ve kötü muamelenin kontrolden çıktığı Suriye’de savaşın başlangıcından bu yana 120 binden fazla kişi hapsedildi veya kayboldu. Ayrıca en az 12 bin insan hapiste öldürüldü. Emperyalist güçlerin çıkar çatışması altında büyük bir yıkım ve mağduriyetin yaşandığı Suriye’de yüz binlerce ev yıkıldı; camiler, okullar, hastaneler yerle bir edildi. Kimyasal silahların, misket ve varil bombalarının hiç çekinmeden kullanıldığı ülkede binlerce çocuk hayatını kaybetti.

Suriye İçin Bağış Yap

Giyim, eğitim, barınma, gıda, sağlık gibi temel ihtiyaçların karşılanması için gerçekleştirilen yardımlar, temsilciliklerimiz aracılığıyla Suriye halkına ulaştırılıyor.

Ayrıca Suriye içerisinde sorumluluğunu üstlendiğimiz "Haremeyn ve Ehli Şam" kampının bütün ihtiyaçlarını karşılayarak mağdur Suriyeliler üzerindeki savaşın yıkıcı etkisini hafifletmeye çalışıyoruz. İki kampta 7000'e yakın savaş mağduru yaşamakta. Bu insanların yüzde 70'i ise kadın ve çocuk. Kampların tüm gıda, giyim ve barınma ihtiyaçları derneğimiz imkanlarınca ve sizlerin bağışlarıyla karşılanıyor.

"SURİYE"yazıp 5560'a SMS atarak 25 TL ya da web sitemiz üzerinden bağışta bulunarak kardeşlerimize destek olabilirsiniz. 0212 414 6060 numaralı çağrı merkezimizi arayarak da bağışlarınızı ulaştırabilirsiniz.

Ayrıca, savaşın pençesinde olan Filistin ve iç savaş mağduru Yemen’e de bağışlarda bulunabilirsiniz.

Toplam