HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaProjeler Muhammet C.

Muhammet C.

Engellerin, birlikteysek kalkar engelleri ki unutmadan hepimizin birer engelli adayı olduğumuz gerçeğini. 

Hey kardeşim !!!! 

Bir dakika sadece bir: 

Kapat gözlerini ..! Kalk, yürü hissetmeden bacaklarını, tutunmak istediğinde  ellerinin olmadığını farz et. Yardım çağırmak için bağırdığında konuşamadığını, duyma, duyama.  

Bu kara, sessiz bir rüya..! 

Hey kardeşim !!!  

C/anda yaşadın ya bu duyguları. Her saniyesinde içselleştirerek engelli kardeşlerini. Hiçbir engel, hiç bir şey için engelleyemez bu farkındalığınla seni. 

Görmeyene göz, duymayana kulak, konuşamayana dil ve yürek yürek koşan ayak "ÖZ"ümüz, bizi gerçek engelli yapacak yürek tek uzvumuz.   

Sevgi engel tanımaz ve engellerin, birlikteysek kalkar engelleri. 

Akülü araç olur yıllardır anneciğinin sırtında gittiği okul yolunda yavrumuz Yasin Arda’ya. Dile gelir uzun zamandır suskunluğa bürünen Batuhan’la. U/mutlu sözler duyulur Neşet ile dua dua.  

Ve şimdi adım adım yol alacak bebekliğinden bugüne polio sekeliye bağlı sağ bacağında yaklaşık 5 cm kısalık olan Muhammet kardeşimizle. 

Engellerin, birlikteysek kalkar engelleri ki unutmadan hepimizin birer engelli adayı olduğumuz gerçeği ile her adımın, her sözün, her bakışın bize bahşedilmiş servetler oluşunun şükrüyle. 

İnsan farkının farkına vararak farkındalık yarattığında aşar hem yüreğinde hem zihninde gerçek insan kalmak yolunda en büyük engeli. 

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüş, bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık 1992’de 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir. 

Onlar her an bizlerle, kimimizin annesi-babası, kimimizin kardeşi, amcası, komşusu, arkadaşı, dostu. Okulda sıra, ofiste iş arkadaşı. Özetle onlar her an, her yerde bizlerle bizim de onlarla. 3 Aralık engelliler için değil onların nasıl büyük bir yüreği, gayreti ve başarısı olduğunu göremeyenler için. 

Engellerin, birlikteysek kalkar engelleri. Gönül birlikteliğinin sarıp sarmaladığı şefkat ve muhabbetle.  

3 Aralığa bir hafta kala biz söz verdik, asgari ücretle veri giriş elamanı olarak çalışan ve eşinin temizlik işleri yaparak iki evlatlarıyla huzurlu yuvalarını alın teriyle geçindiren Muhammet’e. İşine daha rahat gitmesini, ofiste herkes gibi rahat hareket edip, her işini kendisinin halletmesini, eşine her konuda yardım etmesini, o minik evlatlarıyla rahatça koşup oynamasını sağlayacak ihtiyacı olan carbon ortez için. 

Engelsiz yüreklerin engelleri kaldırdığı bir dünya hepimizin hayali ve bu yolda koşar adım yol alan sizlere dua ve muhabbetle darda kalmayasınız. 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.