HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaProjeler Mukaddes Abla

Mukaddes Abla

Hızlı Bağış Yap

“Ar biraz ar!” diye mırıldanırken buluyorum kendimi Mukaddes Abla ve üç yavrusunun dosyalarında rapor notlarını okurken. Size de olur mu bazen hiç alakanız olmasa da bazı yaşananlar ağır gelir, kendinizi sorumlu tutar yapan/lar/dan çok utanır, susarsınız, eliniz kolunuz kalkmaz.

 

Kısa sürüyor suskunluğum zira öyle olmalı ki adalet yerini bulsun sabırla sınanan gelincik yürekler umut bulsun.

"HaksızIığın karşısında susan, diIsiz şeytandır." der ya Peygamber Efendimiz ve AbdüIhak Hamid "İnsan dünyada bir Hak’dan. Bir de haksız oImaktan korkmaIıdır." diye ekler. Eğer ki İnsansak ne susup ne ezip şeytanlaşabiliriz. Karanlıkları aydınlatan meşaleleri bir kibrit&kıvılcım değil mi tutuşturan. Öyleyse c/an yansın çak yeter ki Hak ve Aydınlık baki kalsın.”

 

Çok uzun çok zorlu bir yol ve daha da var…

Ama ben uzatmayacağım. 18 yıllık evliliğinde haksızlığın her türlüsüne maruz kalmış. Allah islah etsin yardımcısı olsun hidayet versin nasıl tanımlanır ne denir hangi sıfat verilirse kelimeye haksızlık edilmez bilemediğim bir kişi biri üniversitede ikisi ilköğretimde okuyan evlatları için kanser hastasıyken tedavisini erteleyen, temizlik işleri ve bulaşıkçılık yapmaya hasta hasta devam eden eli öpülesi annenin emeğine göz diktiği yetmediği gibi sık sık şiddet uygulamış. Ve sonunda da ölümden dönmüş. Kısa süre tutuklu kalıp çıkmış ve kaldığı yerden devam etmek istemiş. Anne ve çocukları bir süre sığınma evinde kalmışlar ama özellikle ağabeyin hem yaşı hem okulu bu misafirliğin kısa tutulmasına vesile olmuş. Koruma kararı olmasına rağmen hem ablanın hem çocukların hala güvende ve rahat hissedemiyorlar.

Sık sık ev değiştirmek zorunda kalmışlar gerek güvenlik gerekse imkansızlıktan kirayı ödeyemediklerinden. Ki çok üzgünüz aslında altı ay kadar önce ulaşabilirmişiz kendilerine. Bize yazdıkları adresten taşınmış ve telefonları da kapanmış olmasaymış.

Evi okul sonrası ve hafta sonları garsonluk yapan evlatlığın, ağabeyliğin yanında evin babalığını da üstlenen güzel yürekli kardeşimiz geçindirmeye çalışıyor.

Zor ve zorlanıyor… Annesine üzülüyor. En azından bir süre yatarak tedavi olması gerek biliyor. Az kaldı diyor ama korktuğu her halinden belli…Geç kalmaktan…

Yeni bir eve taşıyoruz bu güzel birbirini seven aileyi. Eşyaları yok; (iki tek kişilik ve bir de yer yatağı, perde az mutfak araç gereci hepsi) temin edeceğiz inşallah, su, doğalgaz kesik borçtan yeni evde sorun olmasın diye ödeyeceğiz. Annenin tedavisine başlanması için gerekli tahlil ve tetkiklere başlamalarını sağlayacağız. Delikanlı okulunu bitirene kadar en azından bir yılda kiralarına destek olacağız.

Olmalıyız, olmalı birileri çok geç kalınmış. Sustuk ya ardan. Şimdi konuşmalı elbirliğiyle yaraları sarmalıyız.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.