Su Kuyusu Havuz Bağışı

Deniz Feneri Derneği, Afrika’nın susuzluk problemini çözmek için su kuyuları açıyor.

DÜNYANIN DERDİ: SUSUZLUK!

Milenyum çağını yaşadığımız bu yüzyılda her gün binlerce çocuk lağım suları ve en temel hijyenik şartların yoksunluğundan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle ölüyor. Yaşanan bu trajik ölümlerin ise ne yazık ki önemli bir kısmı Afrika’daoluyor.

BM raporlarına göre dünyada 2 milyarı aşkın insan temiz suya erişemiyor. Her gün 4 bin, her yıl 1.8 milyon çocuk kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Birleşmiş Milletler, giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması amacıyla 1993 yılında aldığı kararla 22 Mart gününü “Dünya Su Günü” olarak ilan etti.

Dünya üzerinde su kaynaklarının azalması endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Yapılan güncel derlemelere göre, temiz su kaynaklarının yok olmasıyla dünyayı bekleyen tehlike büyük. Son 100 yılda dünyada su tüketimi 10 kat artarken, kişi başına düşen su miktarı yarı yarıya düştü. Birleşmiş Milletler Çevre Programı verilerine göre, dünyada 2,4 milyar insan güvenli atık su arıtma hizmetinden yoksun. Dünyada 470 milyon kişi su kıtlığı çeken bölgelerde yaşarken, her yıl çoğu çocuk yaklaşık 10 milyon kişi sudan kaynaklanan salgın hastalıklar sonucu hayatını kaybediyor.

İklim koşulları ve coğrafi özellikleri nedeniyle hayatın zor olduğu Afrika’da, insanlar yaşama tutunabilmek için her alanda mücadele ediyorlar. Yaşamak için en temel ihtiyaç olan suyun olmaması yerel halkın hayatta kalma direncini önemli ölçüde etkilemektedir. İhtiyaç sahibi fakir halk suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol kat ediyor. Bin bir zahmetle ulaştıkları suyun ise sağlıksız ve mikroplu olması salgın hastalıkları ve ölümleri de beraberinde getiriyor. Deniz Feneri su kuyusu bağışı çalışmalarıyla Afrika’ya umut oluyor.

DENİZ FENERİ VE SU KUYUSU PROJELERİ

Deniz Feneri Derneği Afrika'nın susuzluk problemini çözmek için yıllardır Su Kuyusu Projesi'ni yürütmektedir. Bugüne kadar Afrika'nın çeşitli ülkelerinde ve Asya'da 2000'in üzerinde kuyu açtık ve halen açmaya devam ediyoruz.

Afrika'da, bir su kuyusunun açılma süresi 6-8 aydır. Projeler, başlandığı ve devam ettiği süre içerisinde Deniz Feneri Derneği Uluslararası İlişkiler birimimiz tarafından başından sonuna kadar titizlikle takip ediliyor.

Su kuyusu açtırma bedeli 1500 Euro ile 3500 Euro arasında her ülke için farklılık gösteriyor.

SMS ile yardım yapmak için SU yazıp, 5560’a gönderin 25 TL bağışta bulunun.

SMS ile yardım etmek için 5560’a SU yazarak 25 TL yardım edebilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam