Su Kuyusu - Somali

Somali ve çevresinde su kuyuları açıyoruz. Kuyu bedeli 2.500 Euro.

Somali Afrika'nın en doğusunda Afrika Boynuzu denilen bölge üzerine kurulu bir devlettir. 15 milyonluk nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman'dır. Çok fakir bir ülke olan Somali ekonomisi genellikle tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Kuraklık, açlık, salgın hastalık gibi haberlerle gündeme gelen Somali son yıllarda iç karışıklarla da anılmaktadır.

  • Dünya’da İKİ milyardan fazla insan temiz suya ulaşamıyor.
  • Sağlık şartlarına uygun olmayan suların neden olduğu kolera, ishal ve tifo gibi hastalıklardan sadece 1 dakikada 15 kişi hayatını kaybediyor.
  • Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyorlar.

Hayırseverler tarafından açılan su kuyularının yerleşim noktalarında açılması, kilometrelerce öteden su getiren insanların hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda su kuyularının yanına hayvanların su içebileceği oluklar yapılarak bölgenin geçim kaynağı olan hayvancılık faaliyetlerine de katkıda bulunulmaktadır.

Yetimhane, mescid gibi kalıcı projelerimizin yanında Ramazan ve kurban dönemlerinde de Somalili kardeşlerimizle buluşuyoruz. Somali'de bu güne kadar 135 su kuyusu açtık.

Ortalama kaç metrede su kuyusu açıyoruz?

Temiz içilebilir suya ulaşıncaya kadar

Kuyuları ortalama kaç günde açıyoruz?

90 ile 180 gün arası

Kuyular günde ortalama kaç kişiye hizmet veriyor?

500 ile 800 kişi

Somali'de bir kuyu bedeli nedir?

3000 Euro

Nasıl Destekte Bulunabilirim?

  • Açılacak su kuyuları için SMS ile destek olmak için SU yazıp, 5560’a göndererek 25 TL bağışta bulunabilirsiniz.
  • Deniz Feneri Derneğinin banka hesaplarına ya da www.denizfeneri.org.tr üzerinden online bağış yaparak mazlumların sevinmesine vesile olabilirsiniz.

Toplam