Yemen Gıda Bağışı

İç savaşın pençesindeki Yemen’de açlıktan ölümler başladı!

Yemen'de Neler Oluyor?

2011 yılında başlayan Arap Baharı gösterileri Yemen’e de sıçradı ve 33 yıldır ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih görevi bırakmak zorunda kaldı. 2012 yılında Ulusal Geçiş Hükümeti göreve başladı ancak çatışmalar dinmedi. 2014 yılına gelindiğinde ülkede önemli bir çoğunluğu oluşturan Şii Husiler, 6 idari bölgeye ayrılan Yemen’de isteklerini yerine getirmek için Cumhurbaşkanı A.Mansour Hadi’ye muhalefete başladı. Bu amaçla başkent San’a’ya saldırı düzenlediler ve gösteriler böylece silahlı bir çatışmaya dönüştü. Cumhurbaşkanı Hadi 2015’te görevi bırakmak zorunda kaldı. Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçleri destekli Sünniler de Husilerle savaşa girdiler. 2017 yılında ise eski cumhurbaşkanı A.Abdullah Salih Husilerce öldürüldü. Bu olay ülkede barış görüşmelerini bitirdiği gibi iç savaşın daha da şiddetlenerek artmasına sebep oldu. Cenevre’de toplanan barış müzakereleri tarafların birbirlerini suçlamaları ile sonuçsuz kaldı ve böylece iki Müslüman grup barışa değil savaşa devam kararı almış oldular.

Yemenli Çocuklar Açlıktan Ölüyor

Arabistan yarımadasının bu tarihi beldesi maalesef ki Sünni ve Şii iki Müslüman tarafın çatışmaları altında harabeye dönmüş durumda. Adına türküler yakıp, Anadolu köylerinden asker göndererek savunduğumuz güzel Yemen şimdi açlıkla boğuşuyor. BM verilerine göre 27 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 75’i (yaklaşık 20 milyon kişi) açlıkla burun buruna. Şu ana kadar her iki taraftan 20 binin üstünde insan öldü ve maalesef ki ölmeye devam ediyor. Bölgeden gelen haberlere göre özellikle hasta, yaşlı ve çocuklar açlıktan ölmeye başladı.

2018 yılında, bir İslam beldesinde, Müslümanlar açlıktan ölüyor.

Deniz Feneri'nin Yemen Yardımları Neler?

Gelin Yemen’e İnsani Yardım kampanyamıza siz de destek olun. Derneğimiz, en çok ihtiyaç duyulan su, gıda, giyim, ilaç, battaniye gibi temel insani malzemeleri bağışlarınızda temin edip bölgeye gönderiyor ve bir nebze de olsa kardeşlerimizin acısını dindiriyor. Ayrıca adaklarınızı da Yemen şartlı olarak bağışlayabilirsiniz.

Yemenli çocukların çığlığına sessiz kalmayın!

Başlattığımız “Yemen’e Acil Yardım” kampanyamızla açlıkla mücadele eden kardeşlerimize ilk etapta en acil ihtiyaç olan gıda kolileri ulaştırıyoruz. Siz de 5560’a YEMEN yazıp göndererek 25 TL bağışta bulunabilir, Yemenli kardeşlerimizin elinden tutabilirsiniz.

Savaşın açtığı yaraları sarmak için ayrıca, İdlib’e Destek ve Filistin’e Yardım projelerine de katkıda bulunabilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam