HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaProjeler Zahid Edremit

Zahid Edremit

Hızlı Bağış Yap

Oğul, Gebze’de yaşadığı çevrede iyi tanınan ve çok sevilen, mert biri.  Tamâhı yok, hakîkatte bir çok mevkîde şehâdet edebilecek çevresi de var. Tahsil ve kabiliyetleri itibariyle millî ve manevi açıdan oldukça kıymetli, birikimini sanatı üzerinden gençlere kalıcı olarak aktarabilen bir ebrûzen. Geçmişinde birçok lisede kendi girişimleriyle ebrû kursları açtırıp, hepsinde gönüllü çalışmışlığı var. Din, tarih, tasavvuf ve kültürel milli meselelere gayet vâkıf, edebi bir altyapı ve birikim sâhibi.

 

Anne, baba ve oğul, tifo ve dizanteri hastası, anne ayrıca kanser ve ağır engelli raporludur. Tifo ve dizanteri, çok tehlikeli, ağır ve çok bulaşıcı, bildirimi zorunlu hastalıklar. Ana oğul yapılmamış bir tedavi söz konusu, mümkün değil fakat ağızdan antibiyotikle ölümün önüne geçilebiliyor. Fakat ayakta da değiller. Baba aileden ayrı yaşıyor, ihtiyar ve hasta olduğunu bilemeyecek durumda, tedâvîi istemiyor. Gebze Konak Özel Hastanesinde ana ve oğlun tedavilerini yaptırıyoruz fakat hastane imkânları kısıtlı. Göztepe Eğitim ve Araştırma ve Gebze Fâtih Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde tetkikleri yapıldı. Annenin kanser geçmişinde bir acil servis bağırsak ameliyatı yapılmış, yanlış yapıldığı için şu gün yemek yemiyor.  Bunun için anneye Göztepe'de yeni bir ameliyat planladık, tetkikleri bitti, haftaya ameliyata alınacak. Oğlun ve annenin tifo ve dizanteri tedavisi oldukça uzun sürebilir ilk etapta oğul Zâhid Edremit'in Gebze Konak Hastanesi'nde safra kesesi, dalak ve karaciğere müdahale içeren ameliyatı planlandı, annesinin rahatsızlanması sonucu annenin Göztepe’ deki ameliyatından sonra oğul Zâhid Edremit’in ameliyatı yapılacak. Her iki hastanın ameliyat evveli serum antibiyotik uygulamasıyla ve oğlun aşılarla hazırlanması gerekliydi, aşılar yaptırıldı. Fakat ulaşımın masraf gerektiren imkânsızlıkları, sigortaya rağmen yüklü ilaç masrafı ile yine damar yolu açtırmak için İstanbul hastanelerinden birinden sürekli destek gerektiğinden, yaklaşık üç hafta sürmesi gereken serum antibiyotik uygulaması bayram haftası ilk on günlük doz için 4-5 gün ancak yapılabildi. Serum uygulamasının aksamasıyla faydası olmadı ve baştan başlanmak zorunda. 

 

Oğul Zâhid Edremit Hastalık sebebiyle 3 yıl evvel işinden olmuş, çünkü şiddetli bir hastalık söz konusu. Ölümcül bir şekilde beyin, omurilik, ilikler, akciğer, bel, karaciğer, dalak, safra kesesi, ince bağırsaklar gibi birçok hayati organda tahribat söz konusu. Buna rağmen tıbben açıklanamayan bir şekilde yaşıyor, anne ve baba için de geçerli bu durum, çünkü yaşları yetmişin üstünde. Zaman zaman çok kısıtlı imkânlarla serum antibiyotik yoluyla daha beterinden koruyoruz. Hastalar SSK'lılar, annenin el konulmuş bir yetim maaşı var, haczedilmiş olduğundan ötürü maaşını takriben 200 lirasını anca veriyorlar. Fakat bu maaşın varlığı, ağır engelli raporunda bulunan “ yardım alır “ hükmüne engel teşkil ediyor.

 

Meblağ bilgisi şu şekilde: Oğul Zâhid beyin ayağa kaldırılması ortalama 6 ayı alır gibi. Tedaviyi planlayan profesörlerin ifadesi bu şekilde, uzama ihtimali de var. Bir işte istihdam edebileceğimiz tarihe kadar nakden, tedavi masraflarını da düşünerek aylık 2000 lira civarı gelir lazım olduğu anlaşılıyor. Şehirlerarası tedavi girişimlerinden dolayı artabilir bile çünkü Gebze’de bu iş mümkün değil. Gebze Konak Hastanesi'nde başlanmış olan tedavilerinin masrafı verilmemiş, bir meblağ zikredilmiş, 8- 10 bin lira kadar, 3 bin beş yüz civarı kısmı aileyi tanıyan ahbabın biri tarafından hastanenin tedaviyi başlatması için ödenmiş. Fakat hastanenin yetersiz olması itibariyle bir başka büyük özel ya da devlet hastanesine nakli lazım hastaların. Bunun maliyeti de hastanesine göre değişmekle beraber 30 ila 50.000 lira belki daha fazla. İç bürokratik sıkıntılar nedeniyle bu yolu tercih de mümkün değil. Müzâkere edilebilir fakat Balkanlar ya da Avrupa’da bir üniversitede tedavileri gerekebilir, bu maliyeti değiştirir. Bu süreç zarfında ayrıca, gıda, yakacak ve hastalığın nazik ve çok ilerlemiş olması itibariyle, tedaviyi planlayan profesörlerin tasdikiyle, güneş gören ve doğalgazlı bir eve taşınmalarını temin maksatlı aynî ve nakdî destek zaruri ve ne yazıktır ki hepsi de acil ihtiyaçlardır, söz konusu olan.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.