HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaYardım Alan Dul veya Yetimseniz

Dul veya Yetimseniz

Dul veya yetimseniz, aylık, ölüm yardımı, evlilik ikramiyesi gibi haklardan faydalanabilirsiniz.

1-Dul ve Yetim Aylığı 
Emekli iken vefat edenin geride kalan dul ve yetimleri ile görevde iken vefat eden ve hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olanların eşine, kanunda belirtilen şartları taşıyan çocuklarına, anne ve babasına aylık bağlanır. Fiili hizmet süresi 5 yılı doldurduktan sonra vefat edenlerin ölüm tarihinde 18 yaşını, orta öğretimde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapmakta ise 25 yaşını doldurmamış çocuklarına 15 yıl hizmet süresi üzerinden bu yaşları geçmemek üzere yetim aylığı bağlanmaktadır. 
Ayrıca fiili hizmet süresi 5 yılı doldurduktan sonra vefat edenlerin ölüm tarihinde malül ve muhtaç olan eşlerine de dul aylığı bağlanmaktadır. 
 
2-Ölüm Yardımı 
Ölüm yardımı öncelikle emeklinin sağlığında verdiği beyannamede gösterdiği kişiye ödenir. Beyanname vermemiş ise eşine, eşi bulunmuyorsa çocuklarına, çocukları da bulunmuyorsa ana ve babasına, onlar da bulunmuyorsa kardeşlerine yapılır. Ölüm yardımının yukarıda açıklandığı şekilde ödenmesi mümkün değilse, masrafları kendilerinin yaptığını belgeleyenlere, ölüm yardımı tutarını geçmemek üzere ödenir. 01.01.2005 tarihinden itibaren ödenmekte olan ölüm yardımı tutarı 761.90 TL dir. Ancak ölenin almakta olduğu aylık miktarının (makam, temsil veya görev tazminatı tutarları hariç) sözkonusu tutardan fazla olması halinde ölüm yardımı aylık miktarı üzerinden ödenir 
 
3-Evlenme İkramiyesi 
Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya, bir defa olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylığının 12 aylık tutarı kadar evlenme ikramiyesi ödenir. 
 
İlgililere evlenme ikramiyesi ödendikten sonra ölüm hariç, diğer nedenlerden dolayı 12 aylık süre dolmadan dul kalmaları ve yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde aylık bağlanır, ancak kalan borcun tamamı bitene ve 12 aylık sürenin bitimine kadar aylıkları ödenmez. 
 
Detaylı bilgi için tıklayınız. 
http://www.emekli.gov.tr/5434/kanun20.html
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.