Engelliyseniz | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaYardım Alan Engelliyseniz

Engelliyseniz

Engelliyseniz; size toplumsal hayatta tanınan ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

1-Engelli Aylığı 
18 yaşını bitirdiyseniz ve herhangi bir yerden geliriniz yoksa Emekli Sandığı'na veya bulunduğunuz yerdeki Valilik veya Kaymakamlık makamlarına başvuru yaparak 2022 sayılı yasa gereğince aylık bağlanmasını talep edebilirsiniz. 
 
2-Engelli Araç ve Gereç Yardımı 
İhtiyacınız olan engelli araç ve gereçleri, İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından karşılanabilmektedir. 
 
3-Gelişim ve Eğitime İlişkin Giderler 
Engelli çocuğunuz varsa resmi veya özel eğitim merkezlerinde aldıkları gelişim ve eğitime ilişkin giderlerin bir kısmı çalışılan kurum, Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından bütçe uygulama talimatları çerçevesinde karşılanmaktadır. 
 
4-Yükseköğrenim Bursu 
Yükseköğretim Kurumu’na girmeye hak kazanan ve kayıt yaptırarak öğretime başlayan öğrenci ilk yılında bulunduğu ilin valiliği bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması durumunda, Başbakanlık Bursu'ndan yararlandırılır. Ayrıca yardımcı ders araç gereçlerinin temini konusunda engelli öğrenciye destek verilmektedir. 
 
5-Ulaşım Yardımı 
Türk Hava Yolları ile seyahat halinde belirlenen esaslar doğrultusunda %40, Devlet Demir Yolları ana hat yolcu trenleri ile seyahat halinde %20 indirimden yararlanabilirsiniz. 
İstanbul'da oturuyorsanız, % 40 ve daha yukarı bir derecede engelli olduğunuzu, yetkili kılınan hastanelerden alacağınız raporla belgelerseniz İETT tarafından engellilere verilen Beyaz Kart (Ücretsiz Seyahat Kartı) alabilirsiniz. 
 
6-İstihdam 
Büyükşehir Belediyeleri Yasası'nın, belediyelere ait ve belediyeler tarafından işletilen veya kiraya verilen büfeler, otoparklar gibi işyerlerinin engelliler tarafından işletilmesi konusunda getirdiği kolaylıktan yararlanabilirsiniz. 
Ayrıca kurumlarca, siz, engellilere ayrılan boş devlet memuru kadroları için her yılın Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos veya Ekim-Kasım dönemlerinde açılan sınavlara girebilirsiniz. 
 
7-Meslek Edindirme 
Türkiye İş Kurumu, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Özel Dershaneler, Belediyeler ve engellilerle ilgili dernek ve vakıflar tarafından açılan meslek edindirme kurslarına katılabilirsiniz. 
 
 
Detaylı bilgi için tıklayınız. 
http://ozida.gov.tr 
 
Ayrıca bilgi ve destek almak için Mutlu Engelli Hattını arayabilirsiniz. 0212 444 6 000
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.