HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaYardım Alan İşsizseniz

İşsizseniz

İşsizseniz, işsizlik sigortası imdadınıza yetişiyor.

1-İşsizlik Sigortası 
İşsizseniz, "İşsizlik Sigortası" diye adlandırılan, belli durumlarda işsiz kalanlara en azından bazı ihtiyaçlarını karşılaması için verilen ödeneği alabilirsiniz. 
 
2-İşsizlik Sigortasından Yararlanabilme Şartları 
İşsizlik Sigortası'ndan yararlanabilmek için 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun 51. maddesinde belirtilen diğer şartların da oluşması gerekmektedir. İşsizlik Sigortası yardımlarından yararlanmak için iş sözleşmesinin (hizmet akdinin), 4447 sayılı kanunda belirtilen sona erme hallerinden biriyle sona ermiş olması gerekmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 17. maddesinde belirtilen bildirim sürelerine uygun olarak (ihbar süresi kullanılarak ya da ihbar tazminatı ödenerek) iş sözleşmesi işveren tarafından sona erdirilmişse İş-Kur'a 30 günlük süre içinde şahsen başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduğunuzu kaydettirmeniz ve en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız halinde işsizlik ödeneğine hak kazanabilirsiniz. 
 
3-İşsizlik Ödeneği 
İşveren tarafından işten çıkartıldığınız için, yukarıda sayılan son üç yılda 600 gün prim ödemiş ve son 120 gün içinde sürekli çalışmış olma koşullarını taşıyorsanız size, prim gün sayınıza bağlı olarak 180-240-300 gün süreyle son dört aylık prime esas kazançlarınız dikkate alınarak günlük ortalama net kazancınızın yüzde 50'si kadar işsizlik ödeneği verilebilecektir. Yalnız, işsizlik ödeneğinden faydalanabilmek için mutlaka 30 gün içinde başvurmanız gerekmektedir. 
 
4-Sağlık Hizmetleri 
Ödenek aldığınız süre içinde; hastalık ve analık sigortası primleri, Sosyal Sigortalar Kurumu'na ve ilgili sandıklara yatırılacaktır. Dolayısıyla; geçindirmekle yükümlü olduğunuz aile fertleri, hastalanmaları halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. 
 
5-Meslek Geliştirme, Edindirme ve Yetiştirme Eğitimi 
İşsizlik ödeneği alan sigortalı işsizlere verilen işgücü piyasası ve mesleki eğitim alanında danışmanlık, meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi hizmetinden faydalanabilrsiniz. Sonrasında yeni bir iş bulmanıza yardımcı olunacaktır. 
 
Detaylı bilgi için tıklayınız. 
http://www.iskur.gov.tr/
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.