Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Borç protezle oğlunu hayata bağladı
Yurtdışı Hisse Bedelimiz 660 TL Olarak Revize Edilmiştir Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Deniz Feneri Derneği Kurban 2018 Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Borç protezle oğlunu hayata bağladı

06-05-2015

Deniz Feneri Derneği'nin yardım eli uzattığı Hüseyin, ilk kelimelerini konuşmaya başladı.

Borç protezle oğlunu hayata bağladı

Bartın'da yaşayan 3 çocuk annesi Fatma Sesver, doğuştan "serebral palsi" hastalığı nedeniyle yürüyemeyen ve konuşamayan 9 yaşındaki oğlunun, 2 bin liraya aldığı ancak borcunu ödeyemediği protezle yürümesini sağladı

 

BARTIN (AA) - SELİM BOSTANCI - Bartın'da yaşayan 3 çocuk annesi Fatma Sesver, doğuştan "serebral palsi" (beyin felci) hastalığı nedeniyle yürüyemeyen ve konuşamayan 9 yaşındaki oğlunun, 2 bin liraya aldığı ancak borcunu ödeyemediği protezle yürümesini sağladı.

 

Çocuklarıyla Orduyeri Mahallesi'nde yaşayan Fatma Sesver, AA muhabirine, oğlu Hüseyin Sesver’in vücut hareketlerini ve kasların uyumlu kullanımını etkileyen "serebral palsi" hastası olduğunu, fakat doktorların "sağlıklı" demesine aldanarak 2 yaşına kadar hastalığının farkına varamadıklarını söyledi.

 

Oğlunun yürüyememesi ve konuşamaması üzerine yeniden doktora gittiklerini ve hastalığını öğrendiklerini anlatan Fatma Sesver, "serebral palsi" hastalığının tedavisinin bulunmadığını, ancak uzun tedavilerle en az düzeye indirgenebildiğini ifade etti.

 

Oğlunun hastalığını öğrendiğinde adeta hayatının karardığını vurgulayan Fatma Sesver, "Ayrıldığım eşim o gün üzüntüden kalp krizi geçirdi. Gün geçtikçe oğlumun yürüyemediğini, konuşamadığını, hatta el ve ayaklarını hareket ettiremediğini gördük. Tabii bu durum bizi ilk yıllar çok üzdü. Fakat Allah’a olan inancımı hiç kaybetmedim ve nefes aldığına, yaşadığına şükrettim" diye konuştu.

 

 "Protezin borcunu ödeyemedim"

 

Bu sürede İstanbul'da birçok hastaneye gittiklerini ve oğlunun Bartın'da özel rehabilitasyon merkezinde eğitim almasını sağladığını belirten Sesver, şunları söyledi:

 

"Oğlumun yürüyebilmesi için doktor raporuyla 1 yıl önce, 2 bin liraya ayak protezi yaptırdık. Oğlum o protez sayesinde ve belirli aralıklarla gördüğü fizik tedaviyle son bir iki aydır en azından duvara tutunarak yürüyebilir hale geldi. İlk zamanlara göre ayakta durabilme süresinde de artış oldu. Bu gelişme bizi tamamen yürüyebilmesi adına umutlandırdı. Protezle yürürken oğlumun yüzündeki tebessüm tüm yorgunluğumu unutturuyor. Protezin daha borcunu ödeyemedim ama oğlumun duvara yaslanmasını, tutunmasını görmek paha biçilmez."

 

 "İlk kelimelerini kullanmaya başladı"

 

Oğlunun konuşma yetisini kazanması için, Deniz Feneri Derneği'nin desteğiyle tedavi gördüğünü ifade eden Sesver, şöyle devam etti:

 

"Allah dernekten razı olsun. Onların yönlendirdiği bir hastanede tedavimizi sürdürüyoruz. Çocuğum, protez sayesinde ilk adımlarını atmasının yanı sıra gördüğü tedaviyle ilk kelimelerini de kullanmaya başladı. Hatta rehabilitasyon merkezinden karnesini aldığı gün karneyi göstererek 'baba' dedi. Babasını arayıp karne aldığını söylememizi istemişti. O kelimeyi söyleyebilmesiyle hıçkıra hıçkıra ağlamıştık. Yine yıllardır sırtımda taşıdığım oğlumun akülü araba ihtiyacı için Deniz Feneri Derneği’ne mektup yazdım ve bu talebimizi de karşıladılar. Dernek sayesinde oğlumu dışarı çıkarıyorum ve sosyalleşmesini sağlayabiliyorum."

 

Oğlunun hastalığı nedeniyle soğukta kalmaması gerektiğini aktaran Fatma Sesver, "Sobalı evde oturduğumuz için zaman zaman kömür almakta sıkıntı yaşıyorum. Ayda 740 lira engelli maaşı ile hem geçinmeye hem de çocuğumun tedavi masraflarını karşılamaya çalışıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: AA

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.