Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Deniz Feneri’nden Sel Mağduru Patani Halkına Yardım
Eylül 2018 Faaliyetlerimiz Ramazan Abi 24TV'de Dualarımız da Yardımlarımız da Endonezya İçin Somali'de Kur'an-ı Kerim Dağıtımı Tanzanya'da Katarakt Ameliyatı 2018 Kurban Gönüllüleri Teşekkür Toplantısı 51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Deniz Feneri’nden Sel Mağduru Patani Halkına Yardım

21-01-2015

Deniz Feneri, kısa süre önce Filipinler’de meydana gelen afetin yaralarını sarabilmek için bölgeye yardım ulaştırdı. 

Deniz Feneri’nden Sel Mağduru Patani Halkına Yardım

 

Deniz Feneri, kısa süre önce Filipinler’de meydana gelen afetin yaralarını sarabilmek için bölgeye yardım ulaştırdı.

 

Filipinler’in güneyini vuran sel ve şiddetli fırtına 53 kişinin ölümüne neden olmuştu. Jangmi tropikal fırtınasından dolayı en az 86 bin kişi ise evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.


Yaşanan afetin ardından Deniz Feneri Derneği, Chokeyae, Kuwae, Bertae, Lako, Saemo, Ekeang, Chenga, Tokjong, Pakaharang, Kuala Tawa, Kuala Seno, Basae, Kubang Buaya, Kuala Bruas, Lempeng, BenangPrau ve Panare köylerinde bin aileye gıda ve ilaç yardımında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filipinler’deki afet mağdurlarına ulaştırılan gıda kolilerinin içerisinde pirinç, makarna, ketçap, konserve balık, şeker, içme suyu vb. malzemeler yer aldı.

 

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz, afet sonrası Filipinler’e yapılan yardımlarla ilgili bir açıklama yaptı.

 

Genel Başkan Cengiz yaptığı açıklamada şunları söyledi;

 

Deniz Feneri Derneği ve Türkiye merkezli diğer sivil toplum kuruluşları dünyanın farklı coğrafyalarında zulüm, baskı, afet gibi sebeplerle naçar kalmış insanlara yardım eli uzatıyor. Dünyanın farklı milletlerinden,kültürlerinden ve dinlerinden olan insanlar ile köprüler kuruyoruz. Bölgenin gerçek durumu hakkında bilgi sahibi olmak için gidip görmek gerekiyor. Derneğimiz geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda Tayland’ın Patani bölgesindeydi.

 

Tayland’ın güneyinde yer alan Patani ile II. Abdülhamit Han döneminde yakından ilgilenmişiz. Tayland genelinde 6 milyon Müslüman bulunuyor. Patani bölgesinde ise 3 milyon Müslüman var. Buradaki insanlar çok sistematik bir şekilde dinlerinden, kültürlerinden, örf ve adetlerinden koparılmışlar. Yakın tarihe kadar şiddet kullanılarak yapılan asimilasyonlarla birlikte, 2004 yılında bir Ramazan Bayramı sabah namazı sonrası,cami askerler tarafından çembere alındı ve cemaat kurşunlandı. Orada 32 şehit verildi. Ertesi gün yapılan protestolar sırasında da sivil halk kurşuna dizildi. Cenazeler, askeri açık kamyonetlere balık istifi üst üste yığıldı. Sonrasında birmücadeledönemi başladı. Patani’de halk asimile olmamak için resmi prosedürün dışında kendi okullarını açarak kimliklerini muhafaza etmeye çalışıyor.

 

Patani’de sık sık askeri barikatlarla karşılaşmak mümkün. Hayatlarını, ciddi baskılar altında sürdürüyorlar. Deniz Feneri Derneği yardım elini Patani’den çekmeyecek. Yakın zamanda meydana gelen sel felaketi sonrası şu günlerde çok sayıda köyde gıda ve ilaç yardımları yapıyoruz.
Hamiyetperver halkımızın yardımları devam ettiği sürece, esaret altındaki Müslüman ülkelere sahip çıkmaya devam edeceğiz.“

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.