Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Dünyada Görülen Açlık Hakkında 8 Gerçek
Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı 15 Temmuz Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Dünyada Görülen Açlık Hakkında 8 Gerçek

30-05-2015
Dünyada Görülen Açlık Hakkında 8 Gerçek

1. Dünya nüfusunun %11'i yani 800 milyon insan yetersiz besleniyor.

Birlemiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu'na göre dünyada yaşayan her 100 kişiden 11'i yani yaklaşık 800 milyon insan yetersiz beslenmeyle karşı karşıya. Bu insanların yüzde 98'i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Bir başka deyişle gelişme olan ülkelerde yaşayan her 8 kişiden 1'i yaşamını devam ettirmek için gerekli asgari gıdaya bile ulaşamıyor. Bu artışta en önemli faktörlerden biri Afrika nüfusunun artması. Her ne kadar 1990 yılından itibaren Afrika'da yaşayan insanların açlık oranı azalmış olsa da sayısı 182 milyondan 233 milyona çıktı.

 

2. Açlık çeken her 5 kişiden 3'ü kadın.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre az gelişmiş ülkelerde yaşanan cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle kız çocukları ve kadınlar erkeklere göre daha fazla açlık çekiyor. Bazı ülkelerde kadınların ancak ailedeki herkes yemek yedikten sonra karınlarını doyurma hakkı bulunuyor. Ayrımcılık gebe kadınları da etkiliyor. Gelişmekte olan ülkelerde doğan her 6 bebekten 1'i bu yüzden yetersiz kiloyla hayata gözlerini açmakta.

 

3. Beş yaşın altında hayatını kaybeden çocukların yarısı açlık nedeniyle vefat ediyor.

BM'ye göre her yıl yaklaşık 6 milyon çocuk, yani günde 16 bin 500 çocuk yetersiz beslenme veya açlık sebebiyle hayatını kaybediyor. Aynı rapora göre gelişmekte olan ülkelerde yaşayan her 4 çocuktan 1'i yetersiz kiloya sahip. Bu durum ise sadece sorunun başlangıcı. Yetersiz beslenme nedeniyle ölmeyen çocukların önemli bir kısmı da gelişim bozukluğu, vücut ve beyin gelişimlerinin eksik olması gibi temel sorunlarla mücadele ediyor.

 

4. Dünyada her yıl bütün dünya nüfusunu doyuracak kadar gıda üretiliyor ancak bu gıda israf edilmekte.

İnsanlık her yıl dünya nüfusunun tamamını besleyecek kadar gıda üretiyor ancak ne yazık ki üretilen bu ürünlerin üçte biri yani 1,3 milyar ton gıda finansal, teknik sınırlar ve gıda önlemlerinin alınmaması nedeniyle yok oluyor. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde israf edilen gıda miktarı 222 milyon ton. Bu da yaklaşık olarak Sahraaltı Afrika'da üretilen bütün gıdaya eşit.

 

5. Sahraaltı Afrika'da yaşayan her 4 kişiden 1'i açlık çekmekte.

BM Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre Sahraaltı Afrika'da yaşayan 220 milyon insan küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle açlık çekmekte. Bölgede bulunan çatışmalar ve savaşlar da bölgede yaşayan insanların istikrarlı bir şekilde gıdaya erişim sağlamalarını engelliyor.

 

6. Kadınlara ev ekonomisi konusunda daha fazla yetki verilmesi 150 milyon kişiyi açlıktan kurtarabilir.

BM Gıda ve Tarım Örgütü raporuna göre kadınların aile ekonomisiyle ilgili kararlarda yetkili olması küresel açlıkla da savaşmanın önemli bir yöntemi. Rapora göre kadınları bu konuda güçlendirmek çocukları korumayı ve 150 milyon insanı açlıktan kurtarmayı sağlayacak.

 

7. Tüberküloz, AİDS ve sıtma nedeniyle ölen insanların toplamından daha fazla insan açlık sebebiyle ölüyor.

BM raporuna göre her yıl dünyada açlık nedeniyle ölen insan sayısı tüberküloz, AİDS ve sıtma nedeniyle ölen insanların toplamından daha fazla. İnsanlık her ne kadar bu hastalıklarla mücadele etmek zorundaysa da, açlıkla da etkin bir şekilde mücadele etmek zorundayız. Bunun ilk yolu da belli, gıda güvenliğini ve adil dağıtımını sağlamak.

 

8. Bir çocuğun günlük gıda masrafı sadece 65 kuruş.

BM Dünya Gıda Programı'nın yaptığı çalışmalara göre dünyada açlık çeken bir çocuğun günlük ortalama gıda masrafı sadece 65 kuruş. Yalnızca 130 liraya bir çocuğun bütün bir okul yılı boyunca beslenmesini sağlamak mümkün. Fakir aileler çoğunlukla çocuklarını para kazanıp gıda alması için çalışmaya göndermekle okula göndermek arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyorlar. Devletlerin okullarda gıda yardımı yapması, milyonlarca insanın sağlıklı eğitim alması için de bu yüzden önemli bir zorunluluk.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.