Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Osmanlı Yetimine Nasıl Sahip Çıkardı?
51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Osmanlı Yetimine Nasıl Sahip Çıkardı?

28-01-2015

Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesi’nde "Osmanlı Yetimine Nasıl Sahip Çıkardı?" konulu bir program organize edildi.

Osmanlı Yetimine Nasıl Sahip Çıkardı?

Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesi’nde "Osmanlı Yetimine Nasıl Sahip Çıkardı?" konulu bir program organize edildi.

Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt’un, derneğin Orta Doğu, Balkanlar, Afrika ve Türk Cumhuriyetleri’nde yapılan yardımlarının anlatıldığı sunum ile başlayan programda Osmanlı Haftası sebebiyle, Osmanlı Derneği kurucusu Saffet Atak'ın konuşması, yetimler tiyatrosu ve şiir dinletisi sunuldu.

Osmanlı Derneği kurucusu Saffet Atak yaptığı konuşmada Osmanlı medeniyetinin yetimler, öksüzler ve yaşlılar kurmuş olduğu vakıflar kültüründen söz etti.

Osmanlı zamanında sokaklarda kalan çocuklar yoktu.
“Osmanlı’nın iyi tanıtılması için 7 yürekli kadın bu derneği kurduk. Çıkış noktamız Osmanlıdaki ahilik teşkilatı. Anadolu kadını 1290’lı yıllar da öyle teşkilatlanmış ki devletin temelini atmış diyebiliriz. Üretime ağırlık vermişler, dokuma tezgâhları kurmuşlar, para kazanarak yetim, öksüz, yolda kalmışlar ve yaşlıların hayatlarını idame ettirmişler. Eğitim ocakları açmışlar, burada güzel konuşmadan, davranış biçimlerine, hatta yürümeye kadar zarafet dersleri almışlar ve vermişler. Ürettiklerinin büyük bir kısmını yetim öksüz ve yaşlılar için kullanmışlar. Osmanlı zamanında sokaklarda kalan çocuklar yoktu. Çünkü o dönemde bu çocukları alan bakan insanlar vardı.  Aileye ve insana önem veriliyordu. Osmanlıda yetim ve öksüzlerin korunması önce mahallede başlamış. Mahalle kültüründe imam mahallenin her türlü sorunu ile ilgilenirdi, daha sonra vakıflar kuruldu, düşünün ki göçmen kuşların konaklayacakları yerleri düşünen bir medeniyetiz. Müslüman ve Hristiyan ayrımı yapılmayan yetim ve öksüzlerin barındığı Darüşşafaka kurulduğu, Darülacezenin açıldığı, tarih boyunca yetim ve öksüze kıymet veren, hakkını koruyan bir medeniyetiz. Çünkü onlar bize emanettir.


“Biz Osmanlının yetim ve öksüzleriyiz”
Balkanlarda nereye giderseniz şunu duyarsınız “Biz Osmanlının yetim ve öksüzleriyiz”.  Şiarımız “Ya hizmet ederim ya da hizmet edene hizmet ederim” olmalı. Biz uzanan el olmak zorundayız. Nereye giderseniz gidin Osmanlının bir çivisini kıymetli tutan insanlar görürsünüz. “Hoş geldin Türkiye kokusu” diyen insanlar var. Çünkü biz tüm çaresizlere sahip çıkan bir medeniyettik. Neden bu kültürümüzü hala devam ettirmeyelim. Vakfın açılımında her daim ayakta tutmak vardır. Deniz Feneri güzel işler yaptığı için eleştiriliyor, yıpratılmasaydınız üzülmeniz gerekirdi” dedi.


Saffet hanımın konuşmasının ardından temsili olarak “Osmanlı’da kılıç kuşanma merasimi” yapıldı.

Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt ise “Deniz Feneri Derneğinin ‘Bir Yetim Büyütüyorum’ projesinin önemine değindi. Ayda 100 TL ile bir yıl boyunca bir yetimin sahiplenileceğini Deniz Feneri Derneğinin bu görevi başarılı şekilde yerine getirdiğini” ifade etti.

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.