Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Türkiye'deki İnsani Yardım Kuruluşlarının Barışa Katkıları Washington'da Konuşuldu
Yaşlı, Engelli ve Hasta Bağışçılarımız İçin Kurban Bağışı Yapmak Artık Çok Kolay! Yurtdışı Hisse Bedelimiz 660 TL Olarak Revize Edilmiştir Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Deniz Feneri Derneği Kurban 2018 Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Türkiye'deki İnsani Yardım Kuruluşlarının Barışa Katkıları Washington'da Konuşuldu

24-07-2015
Türkiye'deki İnsani Yardım Kuruluşlarının Barışa Katkıları Washington'da Konuşuldu

Washington'da düzenlenen panelde Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının uluslararası barış süreçlerinde almış oldukları roller masaya yatırıldı.

 

 

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen panelde, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının uluslararası barış süreçlerinde almış oldukları roller masaya yatırıldı.

 

Wilson Center'ın Ortadoğu programı ve Türk-Amerikan Kültür Toplumu (TACS) tarafından ortak düzenlenen panele, Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri Bülent Aras ve Pınar Akpınar, Brookings Enstitüsü’nden de Kemal Kirişçi konuşmacı olarak katıldı.

 

Panelde, Deniz Feneri Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, Yeryüzü Doktorları gibi sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ele alındı.

 

Aynı zamanda misafir araştırmacı olarak Wilson Center'da görev yapan Bülent Aras, Türkiye'nin dış politikasında yapmış olduğu açılımlarla sivil toplum kurumlarının önemine vurgu yaparak, Somali, Suriye ve Filipinler gibi ülkelerde yapmış oldukları çalışmaları anlattı.

 

Aras, Türk sivil toplum kuruluşlarının farklı ülkelerdeki rolünü iki ayrı kategoride inceleyerek, devlete bağlı yardım kuruluşlarının "yüksek seviye" yardımlarda bulunarak doğrudan farklı devletlerle ilişkiye geçtiğini, "düşük seviye" sivil toplum kuruluşlarının da farklı ülkelerde sokaklara inerek, halkla birebir ilişki haline geçtiğini belirtti.

 

Sivil toplum kuruluşlarının bu rolünü Türk dış politikasında yapılan yeni bir açılım olarak değerlendiren Aras, şunları kaydetti:

 

"Mesela, Türkiye'nin Myanmar'da veya Filipinler’de yapmış oldukları faaliyetlerde sivil toplum kurumlarının rolü önemlidir. Bu bağlamda, İHH, Filipinler’de hükümet ile Moro (İslami Kurtuluş Cephesi) arasında devam etmekte olan barış sürecini takip rolü oynamaktadır."

 

 

 

- "Yardım dağıtımı konusunda dini bir ayrımcılık yapılmamaktadır"

 

Pınar Akpınar ise Türkiye'deki sivil toplum örgütlerinin karakteristik özelliklerini analiz ederek, birçok kurumun özel bağışlar üzerinden ekonomik olarak desteklendiğini ve hukuki danışmanlık, eğitim gibi alanlarda çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.

 

Akpınar, birçok sivil toplum kurumunun İslami hassasiyetler taşıdığını fakat yardım ulaştırılan bölgelerde dini değerlerine bakılmaksızın herkese yardım edildiğini söyledi. Akpınar, "Yardım dağıtımı konusunda dini bir ayrımcılık yapılmamaktadır" ifadesini kullandı.

 

Özellikle Ramazan ayı gibi insanların dini duyarlıklarının arttığı zamanlarda bu tür organizasyonların daha fazla yardım aldığını belirten Akpınar, ülke sınırları dışındaki yardımların ise Türk bayrakları eşliğinde dağıtılarak "Türkiyelilik" vurgusu yapıldığını kaydetti.

 

Suriye krizi sürecinde Türk sivil toplum örgütlerinin önemli rol oynadığını belirten Akpınar, aslında bu sürecin onlar için de kendilerini yapılandırma ve neler yapabileceklerini görmeleri açısından önemli rol oynadığını belirtti.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.