EN TR
Dil Seçiniz
Hızlı Bağış
Proje Bağışı
Hızlı Bağış
TL
Bağış Kutusu
 
Seçim yapılmadı...
Bağış Kutusu
Seçim yapılmadı
AnasayfaProjelerZekat
İyiliği Paylaş!
Tüm Projeler
Zekat

Zekat

Zekatlarınızı Deniz Feneri eliyle gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırın.

Bağış Yap (Bağış yapmak için; istediğiniz miktarı girin ve "KUTUYA AT" butonuna tıklayın. Veya hızlı seçeneklerden birini seçin.)
TL
< veya >
Seçim yapılmadı...

Gerçek ihtiyaç sahiplerini titizlikle tespit ederek her türlü alanda yardım yapan Deniz Feneri , zekât, fitre ve fidye gibi dini vecibelerinizi gerçekleştirmede de size yardım eden güvenilir bir kanaldır. Zekât, fitre ve fidyelerinizin hangi proje ve yardım kapsamında kullanılmasını karar verebilir, Deniz Feneri aracılığıyla zekât, fitre ve fidyelerinizi istediğiniz doğrultuda gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.

 

Zekat, dinen zengin sayılan erginlik cağına gelmiş akıl sahibi Müslümanların, mallarının belli bir miktarını ki genellikle % 2,5, diğer bir ifade ile kırkta birini, seneden seneye fakir müslümanlara vermesidir.


 

Zekat nedir? Toplumsal hayatımızdaki yeri nedir?

Zekat, dinen zengin sayılan erginlik cağına gelmiş akıl sahibi Müslümanların, mallarının belli bir miktarını ki genellikle % 2,5, diğer bir ifade ile kırkta birini, seneden seneye fakir müslümanlara vermesidir. Zekat, Allah'ın rızasını kazandıran, kişinin anlayışında, malın, araç olmaktan çıkarak amaç haline gelmesini önleyen, insanda başkalarını düşünme, merhamet ve iyilik gibi güzel duyguları geliştiren ve toplumsal barışı sağlayan bir ibadettir.

 

Zekat kimlere verilir, bu konudaki ölçü nedir?

Genel olarak, zekat verebilecek kadar imkana sahip olmayan herkese zekat verilebilir. Bunlar içerisinde fakirler, köleler, borçlular ve yolcular sayılabilmektedir. Ayrıca, ailesinin yaşıyor olup olmadığına bakmaksızın bütün öğrencilere yani ilim tahsil eden bütün insanlara zekat verilebilir. Bizim toplumumuzda çok güzel bir gelenek var. Birçok varlıklı insan, ya doğrudan doğruya ya da kurumlar aracılığıyla özellikle yoksul öğrencilere burs vermektedirler. Zekatlar burs olarak verilebilir. Zekat, hem ayni, hem de nakdi olarak verilebilir. Örneğin, zekat vermek için bir yardım kuruluşunu tercih etmişseniz, zekatınızı para olarak verebileceğiniz gibi, o kişinin veya o kurumun, fakirlere zekat dağıtıyorsa, elbise, yiyecek, giyecek gibi ihtiyaçlarını karşılamakla da verebilirsiniz.

 

Yardım kuruluşları aracılığıyla zekat verilebilir mi?

Zekatın doğrudan doğruya fakire verilmesi güzel bir davranıştır; ama çağımızda insanların telakkileri de giderek değişmektedir. Kur'an-ı Kerim'de "Yardım etmek üzere iffetinden dolayı yoksulluğunu belli etmeyen insanları arayın ve yardımlarınızı onlara verin" diyor. Zaten hiçbir insan başkasının elinden yardım almaktan hoşlanmaz. Onun için böyle insanlara doğrudan doğruya zekat verilmesi onları incitebilir. Fakat kurumlar aracılığıyla yardımlarımızı yaparsak, yoksul kimseler için daha iyi olacaktır. Modern dünyada yardımlaşma bu şekilde gerçekleşmektedir. Bireysel yardımlardan ziyade, yardım organizasyonlarını kurumsallaştırmak önemlidir. Kurumlar aracılığıyla bu yardımları yaparsak hem bireylerin onurunu korumuş oluruz, hem de yardımları organize hale getirilmesiyle daha verimli, daha bereketli bir şekilde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış oluruz.

 

Zekatlarımızı verebileceğimiz kurumların ne gibi özellikler taşıması gerekiyor?

Zekât, , Kur'an-ı Kerim'deki ifadesiyle fakirlerin hakkıdır. Dolayısıyla zekat, bu kişilere harcanmalıdır. Gıda, giyim, barınma gibi ihtiyaçlar karşılanabilir. Bu ihtiyaçları karşılayan her türlü sivil toplum kuruluşu zekat, fitre, fidye ve kurban bağışı yapılmaya layıktır. Ama tabi burada güven çok önemlidir. Bu nedenle, zekat bağışı yapılacak kurumların resmi takibi yapılan bir hüviyete sahip olması gerekir.

Prof.Dr. Mustafa Çağrıcı

Deniz Feneri Derneği, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan ve izin almadan yardım toplayabilen dernektir.